Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Stála národopisná výstava v Červeníku

Stála národopisná výstava v Červeníku

Pozývame Vás na výstavu, ktorá Vás ovanie dychom minulosti, poskytne Vám potešenie z krásy, poučenie i pocit hrdosti na šikovnosť a zručnosť tých, ktorí tu žili pred nami.

Výstava má dve samostatné časti“ prvá – bohatá zbierka krojov a ľudová izba patria občianskemu združeniu TRADÍCIE MINULOSTI.

Druhá časť pod názvom Dedičstvo predkov predstavuje exponáty, ktoré zozbieral a reštauroval pán Milan Lacheta.

            Ľudové kroje, tvoriace typický kolorit našej dediny sa postupne vytrácali a prišiel čas, keď po nich ostali len spomienky.

            Našťastie však vznikol nápad založiť občianske združenie Tradície minulosti, ktorého členovia a hlavne členky zozbierali a zachraňovali to, čo ostalo v starodávnych truhliciach, na povalách a po všelijakých kútoch.

            Viac ako desaťročie tohto úsilia bolo korunované slávnostným otvorením výstavy v bývalej budove malej školy, ktorú členovia združenia od základu vynovili. Už predtým sme postupne vystavovali kroje v improvizovaných podmienkach, na dnes sú exponáty v moderných vitrínach chránené pred prachom a rukami návštevníkov. Časť vystavených krojov sme ponechali voľne dostupnú – aby si návštevníci mohli aj dotykom skúsiť drsnosť konopného oblečenia na robotný deň.

            Ľudový kroj z Červeníka svedčí o vysokom estetickom cítení našich ľudí a ich zmysle pre krásu. Vďaka jemnej pastelovej súhre farieb, kde prevláda biela, vzácnym čipkám a náročným výšivkám je ho možné zaradiť k najkrajším v regióne Dolné Považie.

            Obdivuhodná je rozmanitosť odevov na rôzne príležitosti, je tu zastúpené oblečenie na sviatky pre ženy i mužov, odev nevesty, dievčat na prvé sv. prijímanie, gazdinej okolo domu, mladých dievčat a žien na nedeľné posedenie i na prácu na poli. To svedčí nielen o kultúre odievania, ale i slušnej ekonomickej úrovni obyvateľov – sedliakov, danej ich pracovitosťou i úrodnou pôdou v našom chotári.

            Doposiaľ sa do knihy návštev zapísalo vyše 6 tisíc návštevníkov z domova, európskych krajín i zámoria. Ocenenie sa dostáva pestrej palete krojov, ale i skutočnosti, že najmä sviatočné exponáty vyzerajú ako nové.

            O to sa zaslúžila p. Mária Ješková – Talajková, ktorá rok za rokom venovala svoj čas praniu, žehleniu a konečnej úprave zväčša zanedbaných a poškodených súčastí kroja. Dnes, žiaľ už nie je medzi nami, ale svedectvo jej obetavosti a šikovných rúk ostanej aj pre budúce generácie.

            Najvzácnejší i najkrajší je ženský sviatočný kroj – jeho dva celky sú vystavené vo vitrínach tak, aby poskytovali pohľad spredu i od chrbta. Tak možno obdivovať všetky detaily, použité vzácne materiály, výšivky i nádherné bruselské čipky.  Podobné, avšak v jemnejších pastelových tónoch, je slávnostné oblečenie dievčat.

            Pôsobivé je oblečenie na figurínach, kde možno obdivovať zblízka detaily na slávnostne vystrojenej neveste, gazdinej pri práci v domácnosti, starších žien v teplej kacabajke /zamatový vatovaný kabátik/. Sediaca figurína prezentuje mladšiu ženu pri nedeľnom popoludňajšom posedení na priedomí.

            Vrcholom výšivkárskeho umenia a zručnosti sú biele šatky /ručníky/ s jemnou až filigránskou výšivkou a obrubou zo vzácnej čipky. Podľa odborníčky z Ústredia ľudovej umeleckej tvorivosti je veľmi malá pravdepodobnosť, že by dnes niekto podobné výšivky dokázal vytvoriť. Sú to naozaj slovenské unikáty.

            Veľmi pekne vyniknú tiež farebné výšivky na zamatových ručníkoch, ozdobených ručne viazanými strapcami, ktoré samy osebe predstavujú malé umelecké dielo.

            Ozdobou výstavy je zbierka prekrásnych čepcov – zlatou niťou vyšívané sa nosili na sviatok buď samotné, alebo pod bielym ručníkom; žltou výšivkou na nedeľné popoludnie a čisto biele na všedný deň.

            Aj tzv. rukávcov je celá paleta: jemné batistové s vyšívaným volánom a čipkou na sviatok, biele jednoduché na všedný deň, modročerveno vyšívané pre mladšie ženy, modroružové pre dievčatá. Pri práci na poli sa obliekali rukávce z pevnej konopnej /neskôr ľanovej / priadze. Aj tie boli ozdobené farebným volánom okolo hrdla.

            Mužské kroje sa nepodarilo zachovať v takom rozsahu ako ženské, pretože muži prestali oveľa skôr nosiť tradičné oblečenie. Našťastie sa zachránil mužský sviatočný kroj zo sivomodrého súkna, doplnený slávnostnou vyšívanou košeľou. Jednoduchšie tzv. zarábané červeno-biele košele nosili slobodní  mládenci na večerné posedenia pri harmonike.

            Podľa pamätníkov vzácny brokát na slávnostný kroj pochádzal z Číny, odkiaľ ho dovážali do Viedne a odtiaľ kupci na veľké jarmoky na Slovensko. Trošku sme o tom pochybovali, avšak o pravdivosti tohto tvrdenia nás presvedčil vzor na jednom chlapčenskom prúcli – sú na ňom originálne čínske pagody.

            A na záver ešte jeden postreh: vystavené exponáty v oveľa väčšej miere oceňujú návštevníci zo zahraničia – vo vyspelých štátoch Európy sa takéto bohatstvo originálnych krojov, ako je tomu u nás, nezachovalo a tak je pre nich vzácnosťou.. Najviac nadšeným bol ohlas návštevníkov z Austrálie –Austrálčan si bral dievča z Červeníka a v priestoroch výstavy si urobili „svadobné dozvuky“...

            Starodávna Verešvárska izba /podľa pôvodného názvu obce Verešvár/ vznikla naozaj v „hodine dvanástej“ z posledných kusov originálneho nábytku, doplnená dekoratívnymi i úžitkovými predmetmi a obrazmi.

Posedenie za dubovým stolom má naozaj svoje čaro!

            Ak máte blízko k ľudovému umeniu budeme radi, keď nás navštívite. Krátke odbočenie z diaľnice medzi Trnavou a Piešťanmi naozaj stojí zato!

Tešíme sa na Vašu návštevu!

 

 

Nájdete nás v Červeníku na Hollého ul. v budove bývalej školy.

Výstava je otvorená každú nedeľu od 16.00 – 18.00 hod.

  

Prehliadku pre skupiny je možné dohodnúť aj mimo návštevných hodín:

Výstavu zriadilo a spravuje Občianske združenie "Tradície minulosti - mosty k budúcnosti"

v Červeníku.


 

Stála národopisná výstava

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka