Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Združenie KAROTKA

Predstavujeme Vám KAROTKU

 

Deň 16. február 2009 bol zaujímavý pre občanov obce Červeník tým, že na podnet pána starostu obce Ing. Františka Červeného, poslancov pána Mariana Mihálika, Ing. Milana Mihálika a rodáka Jozefa Feranca sa uskutočnilo stretnutie občanov za účelom vytvoriť klub pre občanov so zdravotným postihnutím i na starobnom dôchodku.

Na stretnutie prišlo 46 občanov, ktorí túto iniciatívu podporili a súhlasili so založením klubu. Po tomto stretnutí a vypísaní určitých náležitostí sme sa obrátili na Republikové centrum Slovenského zväzu telesne postihnutých v Bratislave v zastúpení predsedníčkou pani Ing. Monikou Vrábľovou. Dňa 26. februára nás oficiálne schválilo ako Základnú organizáciu č. 282, ktorej sme dali názov KAROTKA. Prišiel deň "D" 26. marec 2009, vtedy sa uskutočnila naša prvá členská schôdza. Toto stretnutie bolo príjemné, zišla sa jedna veľká rodina. Na toto stretnutie prišlo 90 členov i 12 hostí. Ako prví sa nám prihovorili naši ctení hostia, po príhovoroch sa do diskusie zapojili i naši milí členovia s rôznymi návrhmi o akciách.

V krásne ráno 16. mája 2009 sa uskutočnil prvý výlet našej novozaloženej organizácie do Nitry, navštívili sme Misijný dom Matky Božej na Kalvárii. Tento dom je sídlom misionárov Spoločnosti Božieho Slova. Zaujímavosti o práci misionárov, histórie budovy a múzea, v ktorom sú exponáty plazov, zvierat, motýľov zo zahraničia nám veľmi ochotne porozprával pán páter Ján Kušnír SVD misionár z Mexika. Pri misijnom dome stojí i starobylý kostol Panny Márie spomínaný už v roku 1238. Od roku 1766 sa tu pravidelne konajú púte na Kalváriu. Naša cesta pokračovala do Arboréta v Tesárskych Mlyňanoch. Je to krásny, stále zelený park s rozlohou 67 ha. Založil ho v roku 1892 cestovateľ a šľachtic Štefan Ambrózy-Migaczi, ktorého inšpirovali talianske záhrady, pri budovaní sa podieľal i Jozef Mišák z Čiech. V rozmanitých druhoch rastlín a stavieb sme mohli obdivovať Áziu, Kóreu, Kaukaz, Severnú Ameriku i ďaleký východ. Raritou sú tri druhy cédrov zo štyroch na svete. Parku dominuje 110-ročný sekvojec mamutí a 60 ročná borovica ostnitá s najdlhším ihličím. Prechádzka touto krásou medzi rozkvitnutými rododendronmi a milou spoločnosťou je nezabudnuteľná.

V piaty júnový deň sme navštívili SND historickú budovu v Bratislave, kde si prišlo našich 90 členov pozrieť baletné predstavenie "Bajadéra" je to príbeh lásky tanečnice a bojovníka, mnohí z nás baletné predstavenie videli po prvý krát, no profesionalita tanečných umelcov si nás okamžite získala ich krásne a ladné pohyby spojené s krásnou hudbou v nás zanechali neopísateľný i umelecký zážitok. Po predstavení baletu sa k našim členom osobne prihovoril pán riaditeľ baletu a choreograf Mário Radačovský.

V dvadsiaty deň mesiaca jún sme sa zúčastnili návštevy termálneho kúpaliska v Horných Salibách, teplá termálna voda, vírivky, plávanie blahodárne pôsobili na celé telo. Po výbornej skúsenosti z Horných Salíb sme opäť pre 74 členov zorganizovali jednodňový výlet. Tento krát sme navštívili 18. júla 2009 termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi. Voda bola vynikajúca, dostatok priestoru na relaxovanie i plávanie. Ponúkané služby na kúpalisku sú na úrovni. Nálada medzi účastníkmi bola výborná. V kalendári bol dátum 21. august 2009, slniečko ohlasovalo krásny deň, pre nás deň výletu na Duchonku. Po príjemnej ceste sme dorazili do RZ Jazmín. Tu našich 84 členov privítali manželia Sucháňoví. Už sme mali pripravené ohnisko, aby sme mohli opiecť špekačky, slaninu. Po občerstvení bol voľný program, ktorý sme využili na športové súťaže, prechádzku v prírode, zbieranie liečivých rastlín, ale i bicyklovaním na vodných delfínkoch po priehrade. Popoludní nás už čakal chutný guláš, ktorý nám pripravili v Jazmíne. Posilnený jedlom sme si posadali na lavičky, debatovali, spievali piesne pri harmonike. Zábava bola výborná, až zapadajúce slniečko nám naznačilo, že je čas návratu domov.

V osemnásty deň mesiaca september sme si naplánovali výlet do Topoľčianok, pozrieť si Národnú kultúrnu pamiatku neskorogotický zámok obklopený anglickým parkom. Jeho história siaha do roku 1561. Mohli sme tu obdivovať dobový nábytok vyrobený v renesančnom, barokovom, rokokovom i klasickom štýle. Za zmienku stoja i výtvarné diela, zbierka keramiky, zámocká knižnica (14 000 zväzkov), ktorá je jednou z najvzácnejších knižníc v Strednej Európe. V súčasnosti časť zámku slúži i na účely osláv, svadieb, kongresov atď. Druhou našou zastávkou bol Národný žrebčín, je to jedinečné zariadenie svojho druhu na chov arabského, hucúlskeho, lipického a športového koňa. Bol založený v roku 1921. Dnes je celkový počet koňov 550 kusov a v štyroch plemenách je tento chov európskou raritou. Veľké úspechy v Európe majú v chove lipického koňa, ktorý bol vyšľachtený v roku 1580. Vysoko cenený je štrnásť záprah lipických koní, ktorý je unikátny vzhľadom. Kone sú krásne a ušľachtilé a my sme mali možnosť vidieť tie najkrajšie i s odborným výkladom pani Martausovej. Treťou našou zastávkou bola exkurzia Vinárskych závodov. Prvá zmienka o pestovaní viníc je z roku 1723. Už v roku 1920 bola udelená Vinárskym závodom ochranná známka "Chateau Topoľčianky" víno pod touto značkou má veľkú popularitu. Bolo zaujímavé vidieť a dozvedieť sa viacej o technológii výroby, výrobných strojoch, skladových priestoroch. Kvalitu ich vína sme mohli oceniť pri ochutnávke, na ktorej nám ponúkli niekoľko druhov. Na spiatočnej ceste domov sme sa zastavili v Nitre, tu sme navštívili Nitriansky hrad, Katedrálu svätého Emerála a diecézne múzeum. Katedrála sv. Emerála v Nitre je najstarším diecéznym chrámom na Slovensku. Zmienka o ňom existuje z roku 880, Katedrálu zdobí barokový oltár Najsvätejšieho Spasiteľa, oltár snímania z kríža. Pribinova kaplnka, čo je najstaršia časť baziliky, Evanjeliar z 11. storočia, Biskupská bula z roku 1925, Kamaldulské cibórium z roku 1775. Nádherné monštrancie a kalichy bohato zdobené kovaním a zlatom, ktoré sú umeleckými dielami. Mohli sme tiež obdivovať nádherné výtvarné diela, obraz Príchodu Cyrila a Metoda či tresku Nanebovzatia Panny Márie. K dejinám katedrály sv. Emerála patria aj živelné a vojnové pohromy. Veľké škody spôsobili turecký vpád (v roku 1241), dva krát oheň (v roku 1311 a 1317) i druhá svetová vojna. O týchto i ďalších udalostiach nám porozprával pán kanonik Mons. Pavol Brzný, ktorý nám s veľkou ochotou venoval svoj voľný čas i s bratom kostolníkom pánom Ivanom Kikom. Z Nitry sme odchádzali plný dojmov a úžasu nad majstrovstvom umelcov, ktorí stáročia vytvárali tento historický skvost. Naše očakávania z výletu sa splnili nad mieru.

Mesiac október nám v jeho deviaty deň ponúkol pekný kultúrny zážitok z operety "Modrá ruža", na ktorej sme sa zúčastnili v Divadle Andreja Bagara v Nitre. V novembri sme pripravili pre našich členov odbornú zdravotnú prednášku, o ktorú majú členovia veľký záujem, každý zúčastnený obdrží zdravotný tester. December pre našich 120 členov pripraví taktiež zopár príjemných chvíľ, predvianočné posedenie i návštevu Divadla Nová Scéna v Bratislave, kde sa zúčastníme muzikálu "František z Assisi".

Milí čitatelia týmto článkom Vám chceme priblížiť našu novozaloženú základnú organizáciu v Červeníku a jej aktivity.

 

Členovia výboru a RK KAROTKY

predsedníčka Hilda Repová


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka